Zaměřte svou pozornost

Jedna z nejdůležitějších složek mentální přípravy je míra vaší koncentrace – soustředění. Během vyvrcholení vašich výkonů na závodech, soutěžích, či jen tak při tréninku má úspěch často ten, kdo si déle koncentruje. V kritických chvílích výkonu je právě vaše soustředění tou dovedností, která rozhoduje o úspěchu či neúspěchu. Přestanete-li se 100% soustředit se na svůj výkon, přichází pak mnohdy konec, zklamání a prohra…

Každý má tu sílu být v něčem nejlepší

Záleží na dvou věcech:

  1. Na vašem vlastním rozhodnutí dosáhnout vámi předem stanoveného cíle
  2. Dát do svého snažení opravdu vše

Při svém snažení si udržujte pozitivní naladění a ujistěte se, že vaše soustředění je vám k užitku a nestojí proti vám. Jednoduše se soustřeďte na důležité věci a zbytek nechte plynout jakoby okolo vás. Je škaredé počasí a vy máte jít běhat? Svou mysl nasměrujte k vašemu výkonu a počasí nechte, ať si dělá, co chce…vás to přeci nerozhodí.

Stanovte si své cíle a rozhodněte se je naplnit. Prostě nestůjte na místě a začněte makat. Dosáhnout svých cílů je vaše volba. Zkrátka do toho jdete naplno, něco tomu obětujete a dosáhnete svého. Druhou možností je věnovat pozornost něčemu jinému, nechat se rozptylovat různými činnostmi a nechat své cíle nenaplněné. Poté nastává otázka: Proč si je stanovujete, když se nesnažíte o jejich naplnění?

Každodenní soustředění

Soustředění při samotném tréninku vám pomůže posunout se blíže ke svým cílům a to každý den o malý krůček. Soustřeďte se na kvalitní provedení vašich tréninkových metod a buďte neustále zapojeni do toho, co děláte. Buďte tady a teď, přítomni jak tělem, tak i duchem. Vše ostatní odsuňte stranou.

Výkony, při kterých se budete opravdu soustředit, budou velmi kvalitní a dovedou vás tam, kam se chcete dostat. Musíte se naučit vrátit své myšlenky vždy zpátky, jakmile zpozorujete, že vaše koncentrace opadá. U dlouhých tréninků či závodů to bude s přibývající únavou čím dál tím těžší udržet pozornost, a právě v takových momentech si připomeňte, proč to celé děláte. Co je tím hlavním důvodem a hnacím motorem? Co stojí za dosažením vašich cílů?

Mé zkušenosti ze závodů

Sám se účastním trailových závodů s distancí okolo 100 km, které trvají několik desítek hodin. V závěru těchto závodů mě udržení potřebné koncentrace stojí mnoho sil, ale je to na místě, neboť zde může každý špatný krok znamenat zranění a tím i konec v závodě.

Osobně mi pomáhá soustředit svou pozornost na cíle, které jsem si před závodem vytyčil a které vedou ke zdárnému dokončení závodu. Snažím se také být v každé situaci plně přítomný. Soustředit se na každý pohyb a správně se rozhodnout při mnohých volbách. Představuji si, jak procházím jednotlivými dílčími cíli. V mém případě se jedná o kontroly a občerstvovací stanice a to až do doby, než protnu cílovou pásku s pocitem skvěle vykonané práce.

V jedné větě…

stanovte si svůj cíl a rozhodněte se ho naplnit – vykročte na cestu za ním – vytrvejte a neustále si připomínejte, proč to celé děláte. Výsledky se sebe nenechají dlouho čekat…

Máte dotazy? Líbí se vám článek? Pak dejte LIKE dole pod tímto textem, nasdílejte článek přátelům a nebo nám napište do komentářů.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Stáhněte si zdarma můj eBook
    10 motivačních dovedností.
    Vyplňte formulář pod tímto textem.
  • Rubriky
  • Články